Belka
Sobota, 10 Czerwca 2023   imieniny: Bogumił, Małgorzata, Edgar
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uczniowie z województwa dolnośląskiego w prestiżowym gronie “Projektantów Edukacji”!

Data publikacji: 2021-01-30, Data modyfikacji: 2021-01-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Uczniowie z województwa dolnośląskiego w prestiżowym gronie “Projektantów Edukacji”!

Aż 3 szkoły z Dolnego Śląska znalazły się w gronie laureatów prestiżowego konkursu "Projektanci Edukacji", organizowanego co roku przez wydawnictwo Nowa Era. Wśród finalistów 1 etapu konkursu są uczniowie ze szkół w Bolesławcu, Wińsku i we Wrocławiu. Nagrodami za najlepsze projekty edukacyjne są granty finansowe, które mają wesprzeć realizację uczniowskich pomysłów: będą przeznaczone np. na zakup lub druk potrzebnych materiałów, sprzętu czy też wyposażenie pracowni.

Grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej nr 42 we Wrocławiu przekaże swój grant na wykonanie wyjątkowych książek artystycznych podczas specjalnych warsztatów. Uczennice stawiają na rozwój artystyczny oraz twórcze działanie. Projekt "Słowobraz - książka artystyczna" traktują poniekąd jak arteterapię. Pomysłodawczynie podsumowują swój pomysł słowami: "Picture booki dają nam możliwość balansowania po gatunkach, przekraczania sztywnych granic klucza odpowiedzi, do czego w swym wykładzie noblowskim namawiała Olga Tokarczuk. Stwórzmy razem Słowobrazy - nasze małe dzieła sztuki".

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu postawił w swoim projekcie na działania promujące walkę z marnowaniem żywności. "GASTRONOM NIE MARNUJE" to projekt mający na celu edukowanie społeczności szkolnej oraz lokalnej o tym, jak wykorzystać "resztki", czy też uchronić się przed nadprogramowymi zakupami. Pomysłodawcy proponują serię warsztatów, w tym również kulinarnych oraz wykładów dla reszty uczniów.

Ekologia i recykling nie są obce laureatom ze Szkoły Podstawowej w Wińsku. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice pragną uruchomić w szkole "Papierowy Młyn". Projekt ma na celu edukację młodzieży w zakresie recyklingu oraz dbania o środowisko. Twórcy projektu podkreślają walory integracyjne oraz społeczne nowego miejsca w szkole. Dodatkowo pragną prowadzić warsztaty dla uczniów i lokalnej społeczności.

Pomysły uczniów z dolnośląskich szkół znalazły się wśród 60 projektów nagrodzonych przez jury w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu "Projektanci edukacji", przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz średnich, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 457 szkół. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim prawie 130 tysięcy głosów! Łączna pula nagród finansowych w pierwszym etapie wyniosła 75.000 zł.

- To wyjątkowa edycja konkursu. Czas pandemii jest ciężki dla uczniów, którzy podporządkowani różnego rodzaju nakazom i zaleceniom, mają wrażenie, że niewiele od nich zależy. Dlatego wszyscy tegoroczni uczestnicy "Projektantów edukacji" są naszymi bohaterami - przesłane propozycje były kreatywne, inspirujące i dokładnie przemyślane - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu "Projektanci edukacji". - Mamy nadzieję, że zaangażowanie uczniów w opracowanie pomysłów, a potem realizację fantastycznych projektów edukacyjnych, da im poczucie wewnętrznej mocy i wielką satysfakcję z wykonywanej wspólnymi siłami pracy - dodaje Małgorzata Jankowska.

18 stycznia rozpoczął się drugi etap konkursu "Projektanci edukacji", w którym będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych wcześniej pomysłów. Mogą wziąć w nim udział nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 11. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie i nauczyciele mają czas do 15 kwietnia tego roku. 13 maja jury ogłosi zwycięzców 2 etapu konkursu i przyzna im 5 złotych grantów po 2.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era.

Dodatkowo spośród uczestników drugiego etapu konkursu miesięcznik Focus i serwis Focus pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich projekt w specjalnym materiale opublikowanym na łamach miesięcznika Focus.

Uczestnicy konkursu “Projektanci edukacji” cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne Organizatora - czekają na nich liczne materiały merytoryczne, m.in e-booki, webinary i artykuły eksperckie.

, Źródło artykułu: Nowa Era
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat bolesławiecki - z siedzibą w Bolesławcu, drugi co do wielkości powiat województwa dolnośląskiego. W jego skład wchodzą gminy: Bolesławiec, Gromadka, Nowogrodziec, Osiecznica, Warta Bolesławiecka

  Bliskość Borów Dolnośląskich oraz gór, bogactwo zabytków oraz przecinające powiat autostrady A4 i A18 czynią powiat bolesławiecki regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie.

  Poza tym powiat poszczycić się może prężnie rozwijajacą się gospodarką, o czym świadczy mnogość zakładów produkcyjnych znajdujacych się na jego terenie - m.in. Zakłady Chemiczne Wizów, Zakłady Tkanin Technicznych Bonitex S.A., Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o. czy też Zakłady Ceramiczne Bolesławiec sp. z o.o.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola