Belka
Sobota, 10 Czerwca 2023   imieniny: Bogumił, Małgorzata, Edgar
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

DOTACJA DO WYMIANY "KOPCIUCHÓW"

Data publikacji: 2022-04-01, Data modyfikacji: 2022-04-01
A A AWydrukDrukuj  
 
DOTACJA DO WYMIANY

Wszystkich zainteresowanych wymianą „kopciuchów” tj. kotłów/pieców zasilanych paliwem stałym, niespełniających wymagań jak dla kotłów 5 klasy (wg. PN-EN 303-5:2012), zachęcamy do zapoznania się z regulaminem udzielania dotacji celowej na realizację zadań związanych z ograniczeniem niskiej emisji kominowej (treść regulaminu znajduje się poniżej).

Chcąc skorzystać z dotacji należy, w terminie od dnia 30 marca 2022r. do dnia 31 sierpnia 2022r. (lub do wyczerpania środków), złożyć wniosek o udzielenie dotacji celowej wraz z wymaganymi załącznikami.

O dotację ubiegać się mogą osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym bądź wielorodzinnym samodzielnego lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dotacja udzielana będzie WYŁĄCZNIE DLA INWESTYCJI PLANOWANYCH i może wynieść do 50 % kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:

 1. 10000,00 zł na pompę ciepła powietrze/woda, spełniającą w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+;
 2. 5000,00 zł na kocioł kondensacyjny na lekki olej opałowy, spełniający w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A;
 3. 5000,00 zł na kocioł gazowy kondensacyjny na gaz z sieci lub płynny, spełniający w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A.

Dotacji podlega także 100 % kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci dystrybucji gazu ziemnego (tzw. opłaty przyłączeniowej uiszczanej dostawcy gazu), która nie była podłączona do sieci gazowej, przy jednoczesnej wymianie kotła/pieca zasilanego paliwem stałym, niespełniającym wymagań jak dla kotłów 5 klasy (wg. PN-EN 303-5:2012) i wyżej, ale nie więcej niż 2500,00 zł.

Jeśli jednak w budynku/samodzielnym lokalu mieszkalnym, w którym planowana jest realizacji inwestycji, prowadzona jest działalność gospodarcza, wysokość dotacji zostanie pomniejszona proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności. W sytuacji, gdy powierzchnia ta przekroczy 30 % powierzchni budynku/samodzielnego lokalu mieszkalnego przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczamy, w przypadku:

 1. Pompy ciepła powietrze/woda – zakup i montaż pompy z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem c.w.u. z osprzętem.
 2. Kotła gazowego kondensacyjnego i olejowego kondensacyjnego – zakup i montaż kotła z osprzętem, sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą, układem doprowadzania powietrza i odprowadzania spalin, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem c.w.u. z osprzętem.

Do wniosku o dotację należy dołączyć:

 1. Dokument stwierdzający tytuł prawny do budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym bądź wielorodzinnym samodzielnego lokalu mieszkalnego tj. odpis z księgi wieczystej lub wypis z rejestru gruntów i budynków lub akt notarialny. Odpis z księgi wieczystej oraz wypis z rejestru gruntów i budynków nie może być wydany wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku. Ww. dokumenty w oryginale należy okazać do wglądu, celem poświadczenia ich kopii z oryginałem.
 2. Pisemną zgodę współwłaścicieli budynku/samodzielnego lokalu mieszkalnego na rozliczenie dotacji przez jednego, wskazanego imiennie współwłaściciela, według załącznika nr 2 do regulaminu.
 3. Dokumentację fotograficzną, potwierdzającą posiadanie kotła/pieca zasilanego paliwem stałym, niespełniającego wymagań jak dla kotłów 5 klasy (wg. normy PN-EN 303-5:2012) i wyżej  – minimum trzy kolorowe fotografie, w tym jedna z tabliczką znamionową (w przypadku kotła).
 4. Pisemne oświadczenie o korzystaniu ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, krajowych środków z budżetu państwa oraz innych krajowych źródeł finansowych, według załącznika nr 3 do regulaminu.
 5. Pełnomocnictwo, jeśli zostało ustanowione wraz z dowodem uiszczenia należnej opłaty skarbowej.

Wnioski składać należy osobiście w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Gminy Bolesławiec, ul. Teatralna nr 1 A, w godzinach pracy urzędu tj. poniedziałek 800-1600, wtorek-piątek 730-1530, przesłać pocztą lub za pośrednictwem platformy ePUAP.  Wnioski, które wpłynął po ww. terminie zostaną odesłane Nadawcy.

Wnioski rozpatrywane będą według kolejności ich wpływu do Urzędu Gminy Bolesławiec. Trzeba być jednak świadomym, że złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyznaniem dofinansowania. Każdy wniosek podlegał będzie skrupulatnej weryfikacji. Urząd Gminy Bolesławiec nie wyklucza także możliwości oględzin starego „kopciucha” przed podpisaniem umowy na jego wymianę.

, Źródło artykułu: Urząd Gminy Bolesławiec
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat bolesławiecki - z siedzibą w Bolesławcu, drugi co do wielkości powiat województwa dolnośląskiego. W jego skład wchodzą gminy: Bolesławiec, Gromadka, Nowogrodziec, Osiecznica, Warta Bolesławiecka

  Bliskość Borów Dolnośląskich oraz gór, bogactwo zabytków oraz przecinające powiat autostrady A4 i A18 czynią powiat bolesławiecki regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie.

  Poza tym powiat poszczycić się może prężnie rozwijajacą się gospodarką, o czym świadczy mnogość zakładów produkcyjnych znajdujacych się na jego terenie - m.in. Zakłady Chemiczne Wizów, Zakłady Tkanin Technicznych Bonitex S.A., Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o. czy też Zakłady Ceramiczne Bolesławiec sp. z o.o.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola