Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

#Bolesławiec #Most #Wiadukt Kolejowy nad rzeką #Bóbr z lotu drona w Bolesławcu, WIDEO VIDEO

 
17.05.1844 – położenie kamienia węgielnego pod budowę wiaduktu 18.06.1844 – rozpoczęcie budowy wiaduktu 05.07.1846 – zakończenie budowy wiaduktu 01.09.1846 – rozpoczęcie rozkładowego ruchu pociągów 17.09.1846 – oficjalne uroczyste otwarcie wiaduktu dokonane przez króla Fryderyka Wilhelma IV 10.02.1945 – wysadzenie w powietrze jednego z przęseł wiaduktu oraz trzech sklepień przez wycofujące się wojska niemieckie 10.10.2009 – oficjalne oddanie wiaduktu po generalnym remoncie, Show "Światło-Para-Dźwięk" #Bolesławiec #Most #Wiadukt Kolejowy nad rzeką #Bóbr w Bolesławcu W roku 1845 doprowadzono do Bolesławca kolej. W owym czasie prowadzone były już prace nad przedłużeniem linii w stronę Węglińca. Jedną z podstawowych prac, jaką należało wykonać, była przeprawa przez rzekę Bóbr. Do realizacji wybrano projekt pruskiego architekta Fryderyka Engelhardta Gansela. Pracę nad przeprawą rozpoczęto 18 czerwca 1844 roku. Przy budowie bezpośrednio prace wykonywało ponad 600 osób, a kolejnych 3200 było z budową związanych pośrednio. Budowa trwała dwa lata (budowę ukończono w lipcu 1846). Wśród ważnych dat w historii wiaduktu należy wymienić również rok 1945, kiedy to Niemcy wycofujący się z miasta wysadzili centralne przęsło przeprawy. W szybkim tempie, bo już w 1947 roku ukończono odbudowę i przywrócono pełną przejezdność linii. W roku 2006 w sierpniu wiadukt został oświetlony. Koszt inwestycji to prawie 180 tys. zł. Oświetla go 58 projektorów kompaktowych, które zamontowane są na wewnętrznych stronach filarów mostu. W roku 2009 w październiku zostały zakończone prace nad generalnym remontem wiaduktu kolejowego w Bolesławcu. Został wypiaskowany, jego konstrukcja została gruntownie odnowiona i poddana konserwacji. Poza tym wiadukt zyskał nową sieć trakcyjną, układ torowy, a pas kolejowy poszerzono z obu stron. Dzięki tym modernizacjom, obecnie umożliwia on kursowanie pociągów z prędkością 160 km/h.

 


Radio Wrocław
 
Data pliku video: 2018-08-20, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat bolesławiecki - z siedzibą w Bolesławcu, drugi co do wielkości powiat województwa dolnośląskiego. W jego skład wchodzą gminy: Bolesławiec, Gromadka, Nowogrodziec, Osiecznica, Warta Bolesławiecka

    Bliskość Borów Dolnośląskich oraz gór, bogactwo zabytków oraz przecinające powiat autostrady A4 i A18 czynią powiat bolesławiecki regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie.

    Poza tym powiat poszczycić się może prężnie rozwijajacą się gospodarką, o czym świadczy mnogość zakładów produkcyjnych znajdujacych się na jego terenie - m.in. Zakłady Chemiczne Wizów, Zakłady Tkanin Technicznych Bonitex S.A., Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o. czy też Zakłady Ceramiczne Bolesławiec sp. z o.o.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola